سفارش تبلیغ
صبا ویژن
باروری دانش، تصور و فهم است . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :150
بازدید دیروز :399
کل بازدید :1423203
تعداد کل یاداشته ها : 1753
99/7/2
5:59 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
خلیل منصوری[175]
http://www.samamos.com/?page_id=2

خبر مایه
پیوند دوستان
 
سرباز ولایت هزار دستان رایحه ی انتظار اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی .:: مرکز بهترین ها ::. نگارستان خیال فصل انتظار جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی نگاهی نو به مشاوره پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ... حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد آقاشیر کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب صراط مستقیم هم رنگــــ ِ خـــیـــآل جبهه مقاومت وبیداری اسلامی کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد ! تکنولوژی کامپیوتر وبلاگ منتظران سارا احمدی بوی سیب BOUYE SIB رمز موفقیت محقق دانشگاه سرزمین رویا اهالی بصیرت وبلاگ تخصصی فیزیک پاک دیده آدمک ها ✘ Heart Blaugrana به نام وجود باوجودی ... سرباز حریم ولایت دهکده کوچک ما از قرآن بپرس کنیز مادر هرچه می خواهد دل تنگت بگو •.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.• پیامبر اعظم(ص) عطاری عطار آبدارچی ستاد پاسخگویی به مسایل دینی وبلاگ شخصی امین نورا چوبک نقد مَلَس پوست کلف دل نوشت 14 معصوم وقایع ESPERANCE55 قدرت شیطان دنیای امروز ما تا ریشه هست، جوانه باید زد... آواز یزدان خلوت تنهایی کتاب شناسی تخصصی اس ام اس عاشقانه طرحی نو برای اتحاد ایرانیان سراسر گیتی دنیای ماشین ها در گوشی با خدا **** نـو ر و ز***** اس ام اس سرکاری و خنده دار و طنز دنیا به روایت یوسف جاده خدا خام بدم ایلیا حرفای خودمونی من بازی بزرگان کویر مسجد و کلیسا - mosque&church بچه دانشجو ! پژواک سکوت گنجهای معنوی دنیای موبایل منطقه‏ ممنوعه طلبه علوم دینی مسافر رویایی انواع بازی و برنامه ی موبایل دانشجو خبر ورزشی جدید گیاهان دارویی بانوی بهشتی دو عالم
 
در آیات قرآنی مبنای زندگی خانوادگی بر مودت و رحمت نهاده شده است(روم، آیه 21)؛ زیرا این گونه است که انسان در مقام احسان می تواند عواطف و احساسات پاک خویش را نشان دهد و در مقام انسانیت به جای زوجیت که در همه حیوانات است از مقام نکاح برخوردار باشد که یک سنت است و پیامبر(ص) فرموده است: النکاح سنتی فمن رغبی عن سنتی فلیس منی؛ نکاح سنت من است پس کسی که از سنت من کنار گیرد و رغبت بدان نداشته باشد پس از من نیست.
چنین نکاحی است که موجب سکونت و آرامش طرفین به ویژه مرد می شود و اضطراب از دلش بیرون می رود و به ساحل آرامش می رسد. از این روست که در آیات و روایات مبنای زندگی زناشویی عشق و محبت و مودت یعنی احسان بلکه کرامت گذاشته شده نه عدالت که حقوق قانونی خشک و بی روح است و تنها زمانی کارکرد دارد که برای حل و فصل امور اختلافی به کار گرفته می شود؛ وگرنه انسان به ویژه در زندگی زناشویی نیاز به احسان و اکرام دارد نه عدالت.
احسان و کرامت در زندگی زناشویی موجب می شود که هر عملش فراتر از انتظار ارزش و اعتبار یابد و ثوابی برای آن نوشته شود که شاید برای بسیاری از اعمال نوشته نمی شود.
البته باید توجه داشت که بسیاری از مردم ممکن است کاری را بر اساس احسان و اکرام انجام دهند ولی یا این اعمال جزو ملکه و مقام آنان نیست بلکه بر اساس همان حالی به حالی است که هر از گاهی تحت تاثیر جو و تبلیغات انجام می دهند. آن چه مهم است این که انسان خلق و خوی نیک را ملکه و مقام خود سازد و هماره با خوشخویی با دیگران به ویژه با همسرش تعامل داشته باشد. اگر خوشخویی در انسانی ملکه و مقام شود آن وقت است که به بهشت می رود؛ زیرا بدخلق و بدخو را به بهشت راه نمی دهند و بهشت تنها جای خوشخو است. اگر مانند گاوی نباشیم که سه من شیر می دهد و با یک لگد منت و اذیت همه را بر زمین می ریزد و به تعبیر قرآن احباط می کند، آن وقت است که به سبب خوشخویی دایمی که ملکه و مقام وجودی ما شده است به بهشت خواهیم رفت و یا این همه ثواب که در روایات از جمله روایت زیر آمده نصیب ما خواهد شد.
روزی پیامبر شاهدِ پاک کردن عدس توسط امام علی و خدمت ایشان در منزل بودند، سپس به ایشان فرمودند:
یا علی هیچ مردی نیست که درخانه کمک همسرش کند
مگر به اندازه هر مویی که در بدن اوست عبادت یک سال را که روزها روزه و شب ها نماز شب بخواند خداوند به او عطا می کند
و ثوابِ صبر انبیاءِ صابر که داوود و یعقوب و عیسی باشد به او داده می شود
و نام او در دفتر شهدا ثبت می شود
و در هر روز و شبی ثواب هزار شهید برای او ثبت می شود،
به ازای هر قدمی ثواب حج و عمره مقبوله به او می دهند،
خداوند به عدد هر رگی که در بدن اوست شهری در بهشت به او عطا می کند،
یا علی ! یک ساعت خدمت به همسر بهتر است از:
هزارسال عبادت، هزارحج، هزارعمره، هزار مرتبه جهاد در رکابِ پیامبران اولوا العزم، هزار نمازجمعه، هزار عیادت مریض، هزار تشییع جنازه، هزار دینار صدقه، سیر کردن هزار گرسنه، آزادی هزار بنده، پوشانیدن هزار برهنه، عطای هزار اسب جنگی، صدقه هزار شتر سرخ مو، بهتراست از قرائت تورات و انجیل و زبور و قرآن،
یا علی ! خدمت به عیال در خانه کفارهء گناهان کبیره و خاموشی غضب خداست،
یا علی! خدمت عیال نمی کند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند خیر دنیا و آخرت را برای او کنار گذاشته است.
(مستدرک الوسائل، ج13، ص48، حدیث2)
99