سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانشمند هنگامی که نمی داند، از فراگرفتن خجالت نکشد . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :91
بازدید دیروز :399
کل بازدید :1423144
تعداد کل یاداشته ها : 1753
99/7/2
4:0 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
خلیل منصوری[175]
http://www.samamos.com/?page_id=2

خبر مایه
پیوند دوستان
 
سرباز ولایت هزار دستان رایحه ی انتظار اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی .:: مرکز بهترین ها ::. نگارستان خیال فصل انتظار جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی نگاهی نو به مشاوره پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ... حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد آقاشیر کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب صراط مستقیم هم رنگــــ ِ خـــیـــآل جبهه مقاومت وبیداری اسلامی کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد ! تکنولوژی کامپیوتر وبلاگ منتظران سارا احمدی بوی سیب BOUYE SIB رمز موفقیت محقق دانشگاه سرزمین رویا اهالی بصیرت وبلاگ تخصصی فیزیک پاک دیده آدمک ها ✘ Heart Blaugrana به نام وجود باوجودی ... سرباز حریم ولایت دهکده کوچک ما از قرآن بپرس کنیز مادر هرچه می خواهد دل تنگت بگو •.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.• پیامبر اعظم(ص) عطاری عطار آبدارچی ستاد پاسخگویی به مسایل دینی وبلاگ شخصی امین نورا چوبک نقد مَلَس پوست کلف دل نوشت 14 معصوم وقایع ESPERANCE55 قدرت شیطان دنیای امروز ما تا ریشه هست، جوانه باید زد... آواز یزدان خلوت تنهایی کتاب شناسی تخصصی اس ام اس عاشقانه طرحی نو برای اتحاد ایرانیان سراسر گیتی دنیای ماشین ها در گوشی با خدا **** نـو ر و ز***** اس ام اس سرکاری و خنده دار و طنز دنیا به روایت یوسف جاده خدا خام بدم ایلیا حرفای خودمونی من بازی بزرگان کویر مسجد و کلیسا - mosque&church بچه دانشجو ! پژواک سکوت گنجهای معنوی دنیای موبایل منطقه‏ ممنوعه طلبه علوم دینی مسافر رویایی انواع بازی و برنامه ی موبایل دانشجو خبر ورزشی جدید گیاهان دارویی بانوی بهشتی دو عالم

 

در روایات است که بسیاری از مردگان با فشار قبر مواجه می شوند. پرسش این است که افرادی که سوزانده می شوند یا در دریا دفن می شوند، چگونه با فشار قبر مواجه می شوند؟ دیگر این که پس از مرگ نفس از بدن خاکی خارج می شود و با توفی الانفس(زمر، آیه 42) دیگر نفسی نیست تا جسم خاکی و این جسد خالی درد و فشاری را تحمل کند؟

در پاسخ باید گفت که بر اساس روایات، حقیقت قبر این گور خاکی نیست، بلکه نفس انسانی پس از خروج از جسد خاکی دارای یک جسم برزخی است که بدان عذاب می شود؛ چرا که قبر ، گودال و حفره ای است که جسد در آن قرار می گیرد و دفن می شود؛ اما این حفره نمادی از عالم برزخ است که انسان وارد آن می شود؛ خدا می فرماید: وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ؛ و پیشاپیش آنان برزخى است تا روزى که برانگیخته خواهند شد. (مومنون، آیه 100)

در کتاب امالی شیخ طوسی از پیامبر(ص) و امیرمومنان امام علی(ع) روایت است که فرمود: القَبْرُ رَوْضَةٌ مِنْ رِیَاضِ الجَنَّةِ أَوْ حُفْرَةٌ مِنْ حُفَرِ النَّارِ ؛ قبر بوستانی از بوستان های بهشت یا گودالی از گودالهای دوزخ است.(بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام ، مجلسی، ج 6 ، ص 218)

از آن جایی که عوالم چهارگانه نیست، بلکه سه گانه دنیا و برزخ و آخرت است، نمی توان گفت که قبر یک عالمی دیگر است، بلکه مراد از قبر در این گونه روایات همان عالم برزخ است که در قرآن به آن اشاره شده است.

در روایات است که قبر همان عالم برزخ است. از امام صادق (ع) پرسیدند: قبر چیست؟ حضرت فرمود: القبر هو البرزخ. روای در ادامه می پرسد: برزخ چیست؟ حضرت می فرماید: القبر منذ حین موته الی یوم القیامه؛ همان قبر است از هنگام مرگ تا روز قیامت. (بحارالانوار ج 6 ص 218)

از نظر آموزه های وحیانی قرآن، وقتی کافران و گناهکاران می میرند، فرشتگانی در عالم برزخ به شکنجه و عذاب آنان می پردازند: وَلَوْ تَرَى إِذْ یَتَوَفَّى الَّذِینَ کَفَرُوا الْمَلَائِکَةُ یَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَأَدْبَارَهُمْ وَذُوقُوا عَذَابَ الْحَرِیقِ؛ و اگر ببینى آنگاه که فرشتگان جان کافران را مى‏ ستانند بر چهره و پشت آنان مى‏ زنند و گویند: عذاب سوزان را بچشید. (انفال، آیه 50)

در جایی دیگر می فرماید: فَکَیْفَ إِذَا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلَائِکَةُ یَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَأَدْبَارَهُمْ ؛ پس چگونه تاب مى ‏آورند وقتى که فرشتگان عذاب جانشان را مى‏ ستانند و بر چهره و پشت آنان تازیانه مى ‏نوازند.(محمد، آیه 27)

پس مراد از فشار قبر همان فشار و شکنجه هایی است که در عالم برزخ از سوی فرشتگان بر جسم برزخی – نه جسد مادی و خاکی - متوفی وارد می شود. پس برخی از متوفی حتی اگر جسد یا گوری نداشته باشد، در عالم برزخ با چنین وضعیتی مواجه خواهد شد.