سفارش تبلیغ
صبا ویژن
خواهان دنیا مباش ، خدا زشتیهاى آن را به تو خواهد نمود و بى خبر ممان که از تو بى خبر نخواهند بود . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :239
بازدید دیروز :278
کل بازدید :1962753
تعداد کل یاداشته ها : 1978
102/1/5
2:58 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
خلیل منصوری[174]
http://www.samamos.com/?page_id=2

خبر مایه
پیوند دوستان
 
هزار دستان فصل انتظار سرباز ولایت رایحه ی انتظار اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی .:: مرکز بهترین ها ::. نگارستان خیال جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی نگاهی نو به مشاوره پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ... حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد آقاشیر کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب صراط مستقیم هم رنگــــ ِ خـــیـــآل جبهه مقاومت وبیداری اسلامی کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد ! تکنولوژی کامپیوتر وبلاگ منتظران سارا احمدی بوی سیب BOUYE SIB رمز موفقیت محقق دانشگاه سرزمین رویا اهالی بصیرت وبلاگ تخصصی فیزیک پاک دیده آدمک ها ✘ Heart Blaugrana به نام وجود باوجودی ... سرباز حریم ولایت دهکده کوچک ما از قرآن بپرس کنیز مادر هرچه می خواهد دل تنگت بگو •.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.• پیامبر اعظم(ص) عطاری عطار آبدارچی ستاد پاسخگویی به مسایل دینی وبلاگ شخصی امین نورا چوبک نقد مَلَس پوست کلف دل نوشت 14 معصوم وقایع ESPERANCE55 قدرت شیطان دنیای امروز ما تا ریشه هست، جوانه باید زد... آواز یزدان خلوت تنهایی کتاب شناسی تخصصی اس ام اس عاشقانه طرحی نو برای اتحاد ایرانیان سراسر گیتی در گوشی با خدا **** نـو ر و ز***** اس ام اس سرکاری و خنده دار و طنز دنیا به روایت یوسف جاده خدا خام بدم ایلیا حرفای خودمونی من بازی بزرگان کویر مسجد و کلیسا - mosque&church دنیای ماشین ها بچه دانشجو ! پژواک سکوت گنجهای معنوی دنیای موبایل منطقه‏ ممنوعه طلبه علوم دینی مسافر رویایی انواع بازی و برنامه ی موبایل دانشجو خبر ورزشی جدید گیاهان دارویی بانوی بهشتی دو عالم سلام

از نظر آموزه های وحیانی برخی از فعالیت های انسانی نیازمند نیت خیر و خلوص نیت است تا نتیجه بدهد. بر همین اساس، نه تنها حسن فعلی لازم است، بلکه حسن فاعلی نیز لازم است تا چیزی نتیجه بدهد. از همین روست که خدا سعادت اخروی و بهشت را در گرو ایمان و عمل صالح دانسته است، به طوری که اگر یکی باشد و دیگری نباشد، آثاری برای آن نخواهد بود؛ زیرا عمل صالح بدون ایمان فایده ای ندارد؛ چنان که ایمان بدون عمل صالح نیز سودی نخواهد داشت.

اما برخی از امور است که نیازی به حسن فاعلی ندارد بلکه همان حسن فعلی یعنی عمل صالح کفایت می کند و می تواند نتیجه بخش باشد؛ چنان که بهره مندی از ریاضت ها موجب می شود تا شخص به کمالاتی دست یابد که آثار آن در زندگی دنیوی نمودار می شود؛ یعنی همان طوری که مرتاضان هندی با حسن فعلی خویش به توانایی هایی دست می یابند، هر کسی دیگر نیز می تواند در زندگی دنیوی به آن برسد.

بر اساس این سنت الهی که حاکم بر هستی است، اگر کافر نیز به آن پای بند باشد، از آن در دنیا بهره مند می شود. خدا درباره یکی از سنت های الهی خویش می فرماید: وَ اَ لَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَی الطَّرِیقَةِ لَاَسْقَیْنَاهُم مَاءً غَدَقاً؛ و اگر استقامت بر طریق داشته باشند، هر آینه ما آنان را از آب بسیار و گوارا سیراب می کنیم.(جن، آیه 16)

بر اساس این سنت هر کسی راه و روش درست را در زندگی پیش گیرد حتی اگر ایمان نداشته باشد، از برکات الهی در زندگی اش بهره مند خواهد شد.

اگر در کشورهای غربی حتی مسلمانی بر اساس شریعت مسیحی نباشد – البته که هست و بر اساس آن شریعت عمل می کنند و به طور طبیعی بهره مند از آثار ایمان و عمل صالح خود خواهند بود- حتی اگر چنین اشخاصی نباشند، اما با توجه به این که اکثریت آنان به اصول عقلانی عمل می کنند، به طور طبیعی بهره مند از آثار این عمل صالح خویش هستند؛ زیرا ملاک در سنت های الهی، تنها ایمان ظاهری و اسمی نیست، بلکه ایمان واقعی و عمل صالح است؛ به نظر می رسد که در این میان عمل صالح نقش اساسی دارد، از همین روست که در کشورهای غربی می توان بهره مندی از فضل الهی را دید؛ زیرا آنان اگر مسلمان اسمی نیستند، ولی مسلمان عملی هستند و به آن چه عقل و نقل معتبر به آن فرمان می دهد، عمل می کنند و بر همین اساس از آثار آن نیز بهره مند می شوند.(بقره، آیات 200 و 201 و آیات دیگر)


97/11/24::: 2:13 ع
نظر()