سفارش تبلیغ
صبا
تیز فهمی و پرخوری گرد هم نیایند . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :750
بازدید دیروز :901
کل بازدید :1035471
تعداد کل یاداشته ها : 1489
96/12/4
9:43 ع
مشخصات مدیروبلاگ
 
خلیل منصوری[171]

خبر مایه
پیوند دوستان
 
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد جبهه مقاومت وبیداری اسلامی جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی رایحه ی انتظار پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ... فصل انتظار هم رنگــــ ِ خـــیـــآل صراط مستقیم کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد ! سرباز ولایت تکنولوژی کامپیوتر وبلاگ منتظران .:: مرکز بهترین ها ::. نگاهی نو به مشاوره سارا احمدی کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب بوی سیب BOUYE SIB هزار دستان رمز موفقیت محقق دانشگاه نگارستان خیال سرزمین رویا اهالی بصیرت وبلاگ تخصصی فیزیک پاک دیده آدمک ها آقاشیر ✘ Heart Blaugrana به نام وجود باوجودی ... سرباز حریم ولایت دهکده کوچک ما از قرآن بپرس کنیز مادر هرچه می خواهد دل تنگت بگو •.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.• پیامبر اعظم(ص) عطاری عطار آبدارچی ستاد پاسخگویی به مسایل دینی وبلاگ شخصی امین نورا چوبک نقد مَلَس پوست کلف دل نوشت 14 معصوم وقایع ESPERANCE55 قدرت شیطان دنیای امروز ما تا ریشه هست، جوانه باید زد... آواز یزدان خلوت تنهایی کتاب شناسی تخصصی اس ام اس عاشقانه طرحی نو برای اتحاد ایرانیان سراسر گیتی دنیای ماشین ها در گوشی با خدا **** نـو ر و ز***** اس ام اس سرکاری و خنده دار و طنز دنیا به روایت یوسف جاده خدا خام بدم ایلیا حرفای خودمونی من بازی بزرگان کویر مسجد و کلیسا - mosque&church بچه دانشجو ! پژواک سکوت گنجهای معنوی دنیای موبایل منطقه‏ ممنوعه طلبه علوم دینی مسافر رویایی انواع بازی و برنامه ی موبایل دانشجو خبر ورزشی جدید گیاهان دارویی

عقل انسان نوری الهی است؛ ولی این نور الهی گاه گرفتار کسوف می شود؛ یعنی سایه ماه بر آن می افتد اجازه نمی دهد تا دیده شود و نورانیت عقل در حجاب ظلمانی فرو می رود؛ چنان که وقتی خمر مسکر و مست آور نوشیده شود، این عقل نورانی گرفتار کسوف می شود و در حجاب مستی نهان می ماند؛ گاه دیگر این نور الهی گرفتار کسوف نیست، بلکه مانند ماه در روز شب چهارده تحت شعاع نور شدید خورشید دیگر به چشم نمی آید و در حجاب نوری قرار می گیرد.

پس در دو حالت است که نورانیت عقل کارآیی خودش را از دست می دهد. شیخ بهایی درباره حالت نخست این حدیث را نقل می کند: «إنارة العقل مکسوف بطوع هوی?؛ نورانیت عقل به سبب اطاعت از هواهای نفسانی در کسوف فرو رفته است».(الحدائق الندیة فی شرح الفوائد الصمدیة، علیخان بن احمدالمدنی، ج1، ص356.) حضرت امیر المومنین(ع) می فرماید: «کَمْ مِنْ عَقْلٍ أَسِیر تَحْتَ هَوَیً أَمِیر؛ چه بسیار عقلی که اسیر به دست هواهای نفسانی است که امیر است.»(شرح نهج البلاغة، ابن ابی الحدید، ج19، ص31.)

پس وقتی این نفس اماره انسانی امیر شد، سایه تاریک این نفس اماره، چهره نورانی عقل، را به حالت کسوف فرو می برد و نورانیت عقل را می پوشاند تا دیگر نتوان احکام و قوانین الهی حاکم بر جهان و جان و جامعه را بشناسد و انسان را راهنمایی کند.

حالت دوم آن است که عقل انسانی تحت فرمانروایی قلب و عشق و تحت الشّعاع آن قرار گیرد؛ در این حالت نیز دیگر نورانیت عقل دیده نمی شود و آن نور در حجاب نورانیت قوی تر و شدیدتر نهان می شود؛ چنان که امام صادق(ع) می فرماید: أَفْضَلُ النَّاسِ مَنْ عَشِقَ الْعِبَادَةَ فَعَانَقَهَا وَ أَحَبَّهَا بِقَلْبِهِ وَ بَاشَرَهَا»؛ فاضل‌ترین مردم کسی است که به عبادت عشق ورزد و با عبادتی چون نماز معانقه کند، دست به گردن آن  اندازد و در قلب خویش دوستش بدارد و مباشر عبادت باشد و از آن جدا نشود.(الکافی، الشیخ الکلینی، ج‌2، ص83) در این حالت است که دیگر عقل فرماندهی نمی کند بلکه این عشق است که فرماندهی را به دست می گیرد؛ پس عقل نورانی تحت شعاع نورانیت شدید محبت و عشق قرار می گیرد و دیگر کاری از دست عقل و نورانیت آن بر نمی آید؛ چون نوری شدیدتر آن را در حجاب برده است.


96/10/25::: 1:12 ع
نظر()